EA Poe

16. prosince 2015 v 19:03 | Inamorata |  Denní
16.12.2015
Jediná chvilka, kdy se v týdnu dostanu ke čtení knihy je večer před testem z povinné četby. Tentokrát si na nás profesorka připravila mého starého známého Edgara. Už v prváku jsme se o něm učili v rámci maturitních témat v AJ. Samozřejmě mě uchvátil, stejně jako např. Baudelaire a další "prokletí básníci". Obecně se považuji za člověka se silným žaludkem, který nemá problém číst (popř. sledovat na obrazovce) kdejaké nechutnosti. Tedy jsem si vytáhla svoji knihu a s chutí jsem se pustila do čtení. Jako první jsem zvolila nejdelší povídku z povinných pěti - Jámu a kyvadlo. Zřejmě dnes nejsem v dobrém rozpoložení pro hororovou četbu, jinak si to neumím vysvětlit, ale po celý čas příběhu jsem spíš myslela na to, jak těžké deprese v době psaní Edgar musel mít. To, že člověku přijdou na mysl takové obrazy, nemůže být jen tak.
No a tak jsem zapátrala: Povídku napsal 7 let před svou smrtí, tedy v době, kdy jej, kromě drog a alkoholu, provázely deprese a díky těm následovala i ztráta zaměstnání. No neříkala jsem to?
O něco více se mi líbil Černý kocour, který vyšel o rok později. Ale to je dané spíše zajímavějším tématem. Asi dvakrát mi v průběhu čtení zamrazilo v zádech.
Odpoutám-li se od povídek, musím zmínit moji milovanou Anabel Lee. Tuto báseň jsem si tak zamilovala, že ji dodnes umím v originále odrecitovat. Je nádherná, tak procítěná. U té jsem bohužel nenašla datum napsání, vydána byla 9.10. - v den Edgarova pohřbu. Mám slabost pro díla, kde umělec vyznává lásku milované ženě. V Edgarově případě to byla jeho sestřenice Virginia, kterou si vzal v jejích 13 letech a která, stejně jako jeho matka, zemřela na tuberkulózu.

Zřejmě stárnu a měknu, nebo víc a víc přemýšlím o pozadí povídek, ale místo, abych si užila hrůzu, bezmoc a šílenství Edgarových postav, přemýšlím o tom, co se tehdy honilo v hlavě autorovi a je mi ho líto.

Tak mi zítra můžete držet palce, zřejmě do testu místo obsahu povídek napíšu Edgarův smutný životopis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama